З появою смартфона з камерою майже у кожного, у суспільстві з’явився і новий термін “секстинг”. Секстинг - це обмін власними інтимними фото чи відео (нюдсами). У дітей також є смартфони, а отже, вони можуть робити та надсилати нюдси. І згідно зі статистикою в Україні, 8% (майже 400 дітей з 4700) дітей просили надіслати фото чи відео їх оголеного тіла та 2% (100 дітей) надіслали такі матеріали.

Все частіше стаються ситуації, коли діти вимагають інтимні фото та відео (нюдси) в інших дітей чи змушують його виготовляти та надсилати. Найважливіше, чого варто навчати дітей - це те, що вимагати оголені фото та відео (нюдси)- це злочин. Нікому не можна вимагати такий контент, не можна просити інших дітей надсилати такий контент, крім того, дітям не можна робити і надсилати такі фото та відео. Важливо відзначити, що дитина завжди є жертвою, коли її вимагають надіслати такий контент і особа яка просить про такий контент завжди буде нести відповідальність за вимагання контенту у дитини. 

Усі ці дії караються законом, згідно з Кримінальним кодексом України, Стаття 301-1 - це одержання доступу до дитячої порнографії, її придбання, зберігання, ввезення, перевезення чи інше переміщення, виготовлення, збут і розповсюдження. За такі дії передбачено покарання у виді позбавлення волі від 8 до 12 років.

Кримінальну відповідальність за даним видом злочинів несуть відповідно до ч. 1 ст. 22 Кримінального кодексу України, усі особи яким до моменту вчинення кримінального правопорушення виповнилось 16 років. 

Водночас особи віком від 11 до 16 у разі вчинення кримінального правопорушення (зокрема виготовлення та поширення оголених фото та відео на яких зображена сама дитина або інша дитина, без примусу чи прохання, або вимагання в іншої дитини таких матеріалів) будуть застосовуватись примусові заходи виховного характеру, відповідно до статті 498 Кримінально-процесуального кодексу України.

У випадках коли дитина молодше 16 років вчинила кримінальне правопорушення, її батьки будуть нести адміністративну відповідальність, а також можуть нести цивільну відповідальність, зокрема у порядку відшкодування моральної та матеріальної шкоди.

За додатковими порадами діти та дорослі завжди можуть звернутися на консультаційну лінію 1545 (далі обрати “3”) – дзвінки безплатні та анонімні, лінія працює цілодобово. А також за консультацією до психолога: https://stop-sexting.in.ua/adult/psykholoh/ 

Що робити дитині, якщо їй хтось надіслав небажані оголені фото або відео (нюдси)?

Якщо хтось без згоди дитини надсилає їй матеріали інтимного характеру - це можна розцінювати як сексуальне насильство (розбещення). Саме тому важливо навчити дітей правильного алгоритму дій: 

Варіант 1: Дитині варто написати співрозмовнику, що такі повідомлення не є нормальними - “це не окей”.

Якщо дитина особисто знає відправника, то варто почати з розмови.Також дитині краще видалити з листування фото чи відео та пояснити, що їй неприємний такий контент і його надсилання є протизаконним. Якщо діалог набиратиме негативних обертів - краще заблокувати співрозмовника. 

Варіант 2: Дитині варто звернутися по допомогу.

 

Якщо контент надіслала незнайома людина - дитині краще звернутися до дорослих, яким вона довіряє, по допомогу. Дитина не має вирішувати ситуацію самостійно. 

Кожне третє повідомлення про сексуальне насильство над дітьми в інтернеті стосується дівчат 11-13 років. Як захистити дівчат онлайн?

 

Кожної миті 750 000 злочинців налагоджують довірливий контакт із дитиною в інтернеті з метою сексуального насильства[1]. 1 із 3 повідомлень про сексуальне насильство над дітьми онлайн стосується дівчат 11-13 років, згідно з дослідженням Internet Watch Foundation[2].

 

1.    Інформаційна кампанія про захист дівчат в інтернеті

До Міжнародного жіночого дня #stop_sexтинг хоче нагадати про основні загрози для дівчат в інтернеті. Кожна дитина, яка має необмежений доступ до пристроїв, що підключені до інтернету, знаходиться в зоні ризику. І батьки мають розуміти, що мова йде не лише про неконтрольований час онлайн, дезінформацію та надмірну увагу до трендів соцмереж. Сексуальне насильство є не тільки в офлайн-реальності, але й в інтернеті. Ці явища набули термінів: «секстинг», «онлайн-грумінг» та «сексторшен».

 

З метою захисту дітей онлайн ми запускаємо інформаційну кампанію в соцмережах разом з британською організацією Internet Watch Foundation та представляємо вашій увазі адаптацію соціального відео про злочини в інтернеті: https://youtu.be/OmFEo6NQDYA

 

Крім того, ми нагадуємо, що на сайті https://stop-sexting.in.ua/send/ працює портал повідомлень про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми. Портал працює як лінія звітування. Ці повідомлення допомагають захистити дітей та не допустити їх подальшої сексуальної експлуатації.

 

КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ

Приватність дитини в інтернеті   https://stop-sexting.in.ua/pryvatnist-dytyny-v-interneti/

Шкідливий контент: як батькам протидіяти його впливу на дитину?  https://stop-sexting.in.ua/shkidlyvyj-kontent-yak-batkam-protydiyaty-jogo-vplyvu-na-dytynu-2/

Інформаційний буклет “Діти з інвалідністю та онлайн простір”

 

https://stop-sexting.in.ua/informaczijnyj-buklet-dity-z-invalidnistyu-ta-onlajn-prostir/ 

Про захист дітей   у цифровому середовищі 

              

              На підставі листа Уповноваженого Президента України з прав дитини  від  08.02.2021 №15/3-07/192  щодо розміщення соціальної реклами, за даними світового огляду впливу пандемії коронавірусу на дітей (David Wright/COVID-19 expectation and Effects on children online, June 2020 ) в період карантину діти стали проводити на 80 % більше часу онлайн, значно почастішали випадки булінгу з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, а сексуальна експлуатація дітей в інтернеті збільшилась вдвічі. На жаль, в Україні такі випадки також почастішали.

Беручи до уваги вищевикладене, з метою поширення інформації, що має соціально значимий, некомерційний характер а саме – захист дітей від шантажу в цифровому просторі, сексуального насильства та сексуальної експлуатації, розміщуємо соціальну рекламу на сайті закладу.

За посиланнями:

https://stop-sexting.in.ua/wp-content/uploads/2021/01/1545-batky-1.png

https://stop-sexting.in.ua/wp-content/uploads/2021/01/poratl-report.png

https://stop-sexting.in.ua/wp-content/uploads/2021/01/1545-ne-movchy.png

 

 

ПРОГРАМИ ДЛЯ БАТЬКІВ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ КОНТРОЛЮВАТИ ПРОВЕДЕННЯ ЧАСУ ДИТИНИ В ІНТЕРНЕТІ

https://www.facebook.com/groups/351139996070713/permalink/455663142285064/